RDCG52-VA
UPC:
The REDARC Single Voltage 2-1/16 (52mm) Monitoring Gauge enables LED/LCD display charge performance monitoring of either the main or auxiliary battery of 4WDs, campers, caravans, motorhomes, and other like vehicles. It provides a visualization of charging performance and battery health of your auxiliary battery.
If there is an alternator or system failure, the voltage reading will be low and drop as the battery discharges. In the case of an overcharge condition, the gauge will climb above its normal zone. There are pre-set alert levels (<9V and >16V) to notify you of these changes by altering the gauge backlight to either amber or red.
The RDCG52-VA will also notify you with a beep when the vehicle ignition is on. The G52-VA comes equipped with an optional 100A-rated current display. This monitors the amount of current to or from your main or auxiliary battery.
The gauge is made of satin chrome bezel and comes with 13 backlight color options. There are multiple alert levels that will notify you as your battery voltage drops below 9V or climbs above 16V. The display illuminates with park lights turned on so you can check battery health without turning on the ignition.
Product Brochure
Installation Instructions
Add-On:
GS-AMPS, GA-ELC, GH-MP1, GH-CUP, GA-2412V
Title:
SINGLE VOLTAGE 52MM GAUGE WITH OPTIONAL CURRENT DISPLAY